Kütüphane Kullanım Kuralları

Kütüphane Kullanım Kuralları

Kütüphane Kullanım Kuralları
. Kullanıcılar kütüphane bilgi kaynaklarından yararlanırken, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uymakla yükümlüdür. Ulusal ve uluslararası kanunlarda korunan fikri mülkiyet ve diğer haklara ilişkin ihlallerden, kullanıcıların kendileri (münferiden) sorumludur.

. Üyeler iletişim bilgilerini vermek ve güncel tutmakla yükümlüdürler. Kullanıcının e-posta değişikliğini bildirmemesi halinde, mevcut e-postasına yapılan her türlü bildirim geçerli sayılır.

. Kullanıcılar, kişisel her türlü eşyalarından sorumludur. Kaybolan ya da çalınan eşyalardan Daire Başkanlığı sorumlu değildir. 

. Kütüphanedeki bilgisayarlar, sadece eğitim-öğretim ve araştırmaya yönelik amaçlar için kullanılır.

. Kullanıcıların kütüphaneye girerken cep telefonlarını sessize almaları zorunludur.

. Kamera, fotoğraf makinesi vb. ile kütüphane içinde izinsiz çekim yapılamaz.

. Kullanıcılar, kişisel elektronik araçlarını etik dışı amaçlar için kullanamazlar ve diğer kullanıcıları rahatsız edemezler.

. Kullanıcılar çalışma alanlarında, ilave oturma alanı oluşturamazlar.

. Grup çalışma salonu ya da odaları dışında kütüphane içinde, grup çalışması yapamaz ve sesli ders çalışamazlar.

. Kütüphane kullanım kurallarına uyulmaması durumunda kullanıcı, kütüphane personelinin uyarılarını dikkate almakla yükümlüdür.

. Kütüphane bilgi kaynaklarına ve eşyalarına (bilgisayar, sandalye, masa vb.) zarar veren kullanıcı hakkında gerekli yasal işlem yapılır.

. Kütüphane koleksiyonu elektronik güvenlik sistemi ile korunmaktadır. Kullanıcılar, kütüphaneye ait bilgi kaynaklarını kütüphane otomasyon programı üzerinden işlem yapmadan kütüphane dışına çıkaramazlar, teşebbüs edemezler.

. Alarm sesi duyulduğunda üyelerin üzeri ve çantaları aranabilir. Görevliye yardımcı olunması beklenir. Aksi durumda haklarında yasal işlem yapılır.

. Emekli olan, istifa nedeniyle ayrılan ya da görevlendirme, askerlik nedeniyle bir süre üniversiteden uzaklaşan personel ile öğrenciler, mezuniyet ya da herhangi bir nedenle okuldan ayrılan üyeler kütüphaneden ''ilişiği yoktur'' belgesi almadan Üniversite’den ilişiği kesilemez.

. Üyeler, kütüphane tarafından herhangi bir nedenle iadesi istenilen materyalleri süresi dolmamış olsa bile üç (3) gün içinde iade etmek zorundadır. İstenen materyal iade edilmediğinde, kullanıcının ödünç hizmetlerinden yararlanması kısıtlanır.

. Kullanıcılar, kütüphaneye girdikleri andan itibaren kütüphane kullanım kurallarına uymak zorundadırlar.