Görme Engelliler Kütüphanesi

Görme Engelliler Kütüphanesi

Kütüphanemizin, 34.000'i sesli kitap olmak üzere 40.000 sesli eserin yer aldığı Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM)'e kurumsal üyeliği bulunmaktadır.Başkanlığımızca GETEM (Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Ve Eğitim Laboratuvarı) tarafından tasarlanan internet kütüphanesi projesine üye olunmuştur.

Bu proje; görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Görme engellilerin yanı sıra, diğer tür engeli gereği basılı ("printed") kaynaklardan sınırsızca faydalanamayan (felçli, dyslexic) bireyleri de kapsamaktadır. Kütüphanede bulunan yayınlar ağırlıklı bir şekilde Türkçe ve İngilizce'den oluşmaktadır. Bünyesinde, hikaye, roman, şiir türü kitapların yanı sıra, her kademedeki eğitim kurumlarında okutulmakta olan ders malzemesi (kitap, makale, dersnotu) ile kimi ders ve konferansların kayıtları ve ilave olarak bilimsel makale ve kitap bulunmaktadır. Bunlara ek olarak radyo tiyatroları, sesli betimlemeli filmlerin mp3 versiyonları, sesli bilgisayar ve akıllı cihaz anlatımları gibi bir çok farklı içerik GETEM kataloğunda yerini almıştır. İnternet kütüphanesinde yer alan eserler; elektronik metin, insan sesi ve bilgisayar sesi formatlarında kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

GETEM'e üye olmak ve kataloğa erişmek isteyen görme engellilerin; görme engelli raporu (pdf şeklinde), telefon numarası, T.C. kimlik numarası ve hbv uzantılı mail adresi ile canan.karaoglu@hbv.edu.tr mail adresine başvuruda bulunması gerekmektedir. Kendilerine, kataloğa giriş için kullanıcı adı ve parola gönderilecektir.

GETEM'e erişmek için buraya tıklayınız.